Родимками або невусами називають надмірну концентрацію в клітинах шкіри пігменту меланіну, завдяки якому вони мають темно виражений колір. Така пігментація зустрічається практично у всього дорослого населення планети. Особливо часто родимки з'являються в період статевого дозрівання і в період вагітності, внаслідок різких змін гормонального фону організму.
Як правило, родимки і невуси вважаються естетичними недоліками. Такі шкірні утворення мають різні види - з гладкою поверхнею, практично плоскі, можуть бути покриті волоссям.
Іноді при певних обставинах з медичної точки зору родимки можуть стати дуже небезпечними для людини. Пов'язано це з тим, що саме пігментні утворення можуть переродиться в меланому шкіри - небезпечне онкологічне захворювання. До факторів, які повинні насторожити відносяться:
- зміни контурів і кольору родимки;
- кровоточивість;
- свербіж;
- поява тріщин, вузликів, виразок і лущення.
Операції з видалення утворень відбувається за особистим бажанням в естетичних цілях або за медичними показниками після консультації з дерматологом або онкологом, проведення дермоскопіі і оцінки всіх ризиків. Після видалення родимки, матеріал відправляють на гістологічну експертизу для виключення недоброякісного характеру тканин.
Способи видалення родимок
Для вибору методу видалення родимок необхідно орієнтуватися на локалізацію, розміри, супутній стан і індивідуальні особливості пацієнта. У сучасній косметології існують такі методи видалення новоутворень:
- електрокоагуляція - невус руйнують в результаті температурного впливу струму високої частоти. Така процедура видалення родимок хороша тим, що одночасно припікають сусідні клітини і зупиняється кровотеча. На місці залишається невелика скоринка, яка відпаде на 7 день. Зазвичай застосовують для видалення невеликих родимок на обличчі і тілі;
- кріодеструкція - видалення родимки охолодженим азотом. Під родимку вводиться тонка порожниста голка, яку охолоджують до заданої температури і моментально витягають. Наднизька температура заморожує тканину невуса і призводить до її відторгнення. Скоринка на місці видалення відпадає і заживає протягом півтора місяця;
- лазерне видалення - тканини невуса знищуються за допомогою потужного світлового пучка. Спосіб безкровний, дозволяє за один сеанс прибрати кілька родимок. Найбільш підходить для видалення новоутворень на обличчі;
- радіохвильовий метод - родимка знищується безконтактно за допомогою високочастотного радіохвильового випромінювання, нагріваючи тканини і випаровуючи клітини невуса. Спосіб з мінімальною травматичністю, відсутністю слідів і максимальним естетичним ефектом. Має обмеження - встановлений кардіостимулятор у пацієнта;
- хірургічне видалення - найбільш надійний метод при видаленні великих новоутворень, висячих родимок, а також при підозрі на злоякісність. Родимка разом з невеликою ділянкою здорової шкіри зсікають скальпелем. Віддалений невус в цьому випадку обов'язково відправляють на гістологічне дослідження. Не дивлячись на швидкість проведення, цей спосіб найбільш травматичний і вимагає більший період загоєння.
В якості профілактики після видалення родимки лікар може порадити обмежити час перебування на відкритому сонці, мінімізувати відвідування солярію, порадити не зловживати курінням і алкоголем, регулярно відвідувати дерматолога, надати допомогу в підборі сучасних сонцезахисних засобів.