закрити меню
Що потрібно знати про лазерне видалення родимок? Опис процедури і що робити після видалення
Родимка (науч. Невус) - пігментоване утворення на шкірі вродженого або набутого характеру, розмір якого може варіюватися від невеликої точки до великих плям. Родимки особливо великих розмірів називаються «родимими плямами». Невус може локалізуватися на поверхні шкіри або підніматися над нею. У більшості випадків він не викликає будь-якого дискомфорту, не рахуючи естетичного. Коли ж є ймовірність, що родимка може переродитися в злоякісне новоутворення, її краще видалити. Про те, коли це краще робити і чому переважно лазерне видалення родимок, ми розповімо в цій статті.
Невуси є наслідком порушення метаболізму і синтезу меланіну. Як правило, їх наявність на шкірі не приносить жодних проблем. Однак іноді вони впливають на естетику обличчя і стають причиною психологічного дискомфорту. В гіршому випадку родимка може переродитися в злоякісне утворення. Причиною тому може стати надмірне тертя об грубий одяг або дія ультрафіолетових променів.
До ситуацій, при яких потрібне видалення невуса, відносяться:
зміна розміру, кольору, обрисів або форми;
свербіж;
запалення;
хворобливі відчуття;
випадання волосків з родимки;
почервоніння шкіри навколо;
виділення неясної етіології,
червоний або чорний колір;
великий розмір, через який родимка випирає або звисає з шкіри.
Якщо родимка розташовується на тій ділянці тіла, де постійно піддається впливу ультрафіолету, треться об взуття або грубий одяг, її краще видалити. Такими ділянками можуть бути долоні, коміркова зона, підошви ніг, талія, промежину. В іншому випадку під впливом негативних факторів звисає або випирає родимка може переродитися в меланому, яка в дерматології визнана одним з найбільш небезпечних злоякісних новоутворень.
Лазер визнаний найпростішим і раціональним способом видалення невуса. Він практично не має обмежень, зате наділений безліччю переваг. Серед них:
відсутність хворобливих відчуттів,
незначний дискомфорт,
відсутність ймовірності інфікування рани,
відсутність впливу на здорову шкіру,
відсутність післяопераційних шрамів і рубців,
висока швидкість проведення,
відносно низька вартість,
швидка реабілітація,
відсутність кровотечі,
безперешкодний доступ до будь-якої ділянки тіла.
Однак перед процедурою лікар зобов'язаний провести ретельний огляд, оцінити стан родимки і зробити гістологічний аналіз. Незважаючи на велику кількість переваг, у лазерного методу є протипоказання. Зокрема, його не проводять при фотодерматозі, тобто коли пацієнт страждає непереносимістю ультрафіолету. При ігноруванні цього факту операція може закінчитися великим набряком, почервонінням, опіком і пухирцями.
Крім того, лазер не рекомендований при таких захворюваннях шкіри, як акне або герпес. В цьому випадку необхідно попередньо пройти курс лікування. Лазерна коагуляція родимки дозволена тільки при здоровій шкірі.
При наявності показань (зміна кольору, розміру, форми) необхідно проконсультуватися з лікарем. Спеціаліст повинен провести огляд, відправити матеріал на гістологічне дослідження і виписати дозвіл на операцію. Сама процедура триває кілька хвилин, доставляє мінімум болю і дискомфорту. Вона включає в себе наступні етапи:
Анестезія робочої області (при необхідності).
Пошаровий вплив на тканину потужним світловим пучком, що руйнує її клітини і випарюють їх зі шкіри.
Нанесення на оброблену ділянку спеціального крему.
Таким способом за один сеанс можна видалити відразу кілька новоутворень. Через кілька днів оброблена ділянка шкіри покриється скоринкою, яка відпаде самостійно через 7-14 днів.
Лазерна методика має мінімальну кількість наслідків. Вона дає лікареві можливість тримати під контролем роботу лазера, зберігаючи цілісність здорових тканин. Це дозволяє видаляти новоутворення навіть на слизовій оболонці і повіках.
Ризик інфікування і зараження при даному методі лікування повністю відсутній. Це пов'язано з тим, що лазер запобігає росту і розвитку бактерій. Він також здатний «запаювати» судини, тим самим, виключаючи ймовірність кровотеч.
Головна перевага лазерного методу видалення родимок - повна відсутність слідів (шрами, рубці) на обробленій ділянці шкіри. Завдяки цьому його використовують на обличчі, шиї та інших відкритих ділянках тіла. При цьому ймовірність повторної появи новоутворення повністю виключена.
Всі переваги лазерної методики не скасовують можливі негативні наслідки, які можуть виникати при ігноруванні протипоказань або недотриманні рекомендацій лікаря. Щоб уникнути появи рубця або розвитку запалення, необхідно:
Захищати травмовану область від тертя з грубим одягом і взуттям. У перший час після процедури краще носити одяг з легких натуральних тканин.
Якомога довше захищати кірку, яка утворилась. Самостійно розколупавши її, можна уповільнити процес одужання і отримати негарний шрам.
Уникати попадання на оброблену область ультрафіолетових променів (сонце, солярій). На шкіру слід наносити крем з SPF-фактором. Засмагати можна тільки через 3 тижні після операції. Більш точні терміни зможе визначити лікар.
Обробляти травмовану область лосьйонами, мазями та кремами, які прискорюють загоєння. Використовувати препарати без рекомендацій лікаря заборонено.
Відмовитися від декоративної косметики, якщо маніпуляції проводилися на обличчі. Не рекомендується темні плями, що залишилися після процедури, ховати за тональним кремом або макіяжем.
Уникати частого контакту з водою. Під впливом вологи скоринка може розм'якнути і відійти завчасно. Як тільки вона відійде мимоволі, можна відновити водні процедури.
При ігноруванні цих рекомендацій можуть виникнути такі побічні явища:
запалення обробленої області з гнійними виділеннями,
набряк і почервоніння,
кровотеча ранки,
підвищення температури тіла,
свербіж,
безпричинне розм'якшення скоринки.
При появі будь-якого з цих ознак необхідно терміново звернутися до лікаря. Тільки він зможе правильно оцінити ситуацію, скласти рекомендації і схему лікування.